Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie online
Najczęściej zadawane pytania
Czy można być zwolnionym z obowiązku ukończenia kursu superwizorskiego?
Po pozytywnej kwalifikacji na poziomie formalnym, każda osoba chcąca uzyskać certyfikat superwizorski, zobowiązana jest do ukończenia 80-godzinnego szkolenia, które realizowane jest w formie czterech 2-dniowych zjazdów, odbywających się przeciętnie raz na kwartał. Nie jest możliwe zwolnienie z tego szkolenia.
Komu potrzebna jest superwizja?
Superwizja potrzebna jest każdemu pomagaczowi, osobie, która pracuje na rzecz swoich podopiecznych mających doświadczenia przemocy domowej.
Superwizja odbywa się w formie spotkania grupowego albo indywidualnego. Przykładem grup superwizyjnych są zespoły interdyscyplinarne i grupy diagnostyczno-pomocowe działające w ramach procedury „Niebieskie Karty”, a także zespoły organizacji pozarządowych pomagające osobom doświadczającym przemocy – dorosłym, dzieciom lub osobom stosującym przemoc. Spotkania superwizyjne objęte są zasadą tajemnicy, która dotyczy wszystkich osób biorących w nim udział, także superwizora.
Więcej o superwizji przeczytasz w poniższych artykułach:
Renata Durda, Renata Kałucka: Superwizja w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Grażyna Pisarczyk: Superwizja – krok w kierunku profesjonalizmu
Renata Kałucka, Piotr Antoniak: Superwizja w pracy nad przemocą domową
http://www.niebieskalinia.pl/pismo/wydania/dostepne-artykuly/4868-superwizja-w-pracy-nad-przemoca-domowa
Czy ukończenie kursu superwizorskiego jest równoznaczne z otrzymaniem certyfikatu?
W trakcie szkolenia, weryfikowane są wiedza, doświadczenie, przekonania i postawy etyczne osoby chcącej uzyskać certyfikat. Po zakończeniu zajęć, osoby prowadzące szkolenie przedstawiają Radzie Superwizorek i Superwizorów rekomendację odnośnie do poszczególnych osób, w celu umożliwienia podjęcia decyzji o przyznaniu certyfikatu. Ukończenie szkolenia nie gwarantuje, chociaż zazwyczaj oznacza, otrzymanie certyfikatu superwizorskiego.
Jakie obowiązki ma superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej?
Przede wszystkim każda osoba superwizorska ma obowiązek przestrzegania Kodeksu Etycznego. Poza tym, obowiązkiem superwizorek i superwizorów jest uczestniczenie w superwizjach koleżeńskich oraz wnoszenie rocznych składek.
Czy superwizorem może zostać pracownik socjalny?
Tak, superwizorką lub superwizorem może zostać pracownica socjalna lub pracownik socjalny, po spełnieniu wymogu formalnego, tj. ukończenia studiów wyższych II stopnia (magisterskich), Szczegółowe warunki formalne znajdują się w zakładce „Proces certyfikacji”.
Czy certyfikat superwizora przyznawany jest bezterminowo?
Pierwszy certyfikat przyznawany jest na okres 3 lat i podlega odnowieniu. Po spełnieniu warunków do przedłużenia certyfikatu, kolejny wydawany jest na 5 lat, a następnie kolejne na 7 lat. Przedłużanie certyfikatów leży w kompetencji Rady Superwizorek i Superwizorów.
Czy za przyznanie certyfikatu pobierana są opłaty?
Zarówno za rozpatrzenie wniosku o zakwalifikowanie na kurs superwizorski, jak i za każdorazowe przedłużenie ważności certyfikatu pobierana jest opłata w wysokości 300 PLN. Opłata w tej wysokości obowiązuje od 2012 roku i Rada Superwizorek i Superwizorów do tej pory nie zmieniała jej wysokości.
Czy osoba, która została skazana przez sąd za spowodowanie wypadku samochodowego może zostać zakwalifikowana na kurs superwizorski?
Przeszkodą w zakwalifikowaniu na szkolenie jest skazanie za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Jeżeli wypadek był nieumyślny (a tak najczęściej jest w przypadku zdarzeń komunikacyjnych), takie skazanie nie stanowi przeszkody w ubieganiu się o przyjęcie na kurs superwizorski. Warto jednak dokładnie przeanalizować treść wyroku, żeby uniknąć w złożonym oświadczeniu poświadczenia nieprawdy, co już może stanowić przestępstwo umyślne.
Jak można zdobyć, wymagany do uczestnictwa w kursie superwizorskim, certyfikat specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie?
Certyfikat można otrzymać po zdanym egzaminie w Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest udokumentowany 5-letni staż pracy w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej, ukończenie szkoleń w wymiarze 200 godzin, w tym co najmniej jednego w wymiarze 50 godzin, przedstawienie nagrania rozmowy z klientka lub klientem. Egzaminy odbywają się w Warszawie, co roku, w IV kwartale i są nieodpłatne. Szczegółowy regulamin i informacje o egzaminie dostępne są na stronie https://kcpu.gov.pl/przemoc/system-certyfikowania-w-obszarze-przeciwdzialania-przemocy-w-rodzinie/
Jak można pozyskać środki na superwizję?
- Gminy mogą przeznaczać na superwizję w obszarze przeciwdziałania przempcy domowej (w szczególności w rodzinach z problemem uzależnień) środki w ramach Gminnych programów profilaktyki i rozwiązania problemów uzależnień (tzw. korkowe, kapslowe).
- Gminy lub powiaty mogą ubiegać się o dotację na superwizję w ramach Programu Osłonowego dla Jednostek Samorządu Terytorialnego.
- O środki na superwizję można ubiegać się w ramach Krajowego Fundusz Szkoleniowego.
- Superwizję mogą organizować lub finansować samorządy wojewódzkie (ROPS-y), w ramach środków własnych, przekazanych z budżetu centralnego lub unijnych.
- Zespoły interdyscyplinarne mogą zabezpieczać środki na superwizję w budżetach gminnych na dany rok, a także wykorzystywać na cel (po aprobacie WUW) środki przekazane na funkcjonowanie ZI.
- Organizacje pozarządowe realizują projekty superwizyjne o zasięgu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim, w którym oferują nie odpłatną superwizję.